fbpx

קרן כספית או פיקדון בנקאי?

לאחרונה בעקבות עליית הריבית ניתן לראות כי ציבור החוסכים אשר נטו להשאיר את יתרות הזכות שלהם בחשבון העו"ש ( לאור הריבית הנמוכה ) החלו להסיט את כספם לפיקדון בנקאי או לחילופין לקרן כספית.

ועדיין רובו המוחלט של הציבור מעדיף להשאיר את הכספים בחשבון העובר ושב שלהם או לסגור בפיקדון בנקאי מתוך חשש (אשר לרוב נובע מחוסר ידע) וזאת כאשר ישנן אלטרנטיבות נוספות ולא פחות בטוחות מהפיקדון הבנקאי.

נכון לחודש 5.2023 לציבור הישראלי "שכבו" בעו"ש כספים בסכום של 506,111,849,000 ₪, או במילים – חמש מאות ושישה מיליארד, מאה ואחת עשרה מיליון ושמונה מאות ארבעים ותשעה אלף ₪.

אם ניקח ריבית שנתית של 4% הרי יוצא שהציבור מפסיד סך של 202,444,739 ₪ ריבית בשנה!

במאמר זה אנסה להסביר באופן הקל והנגיש ביותר מהי בעצם קרן כספית על כל יתרונותיה וחסרונותיה.

אז מה זה בעצם קרן כספית?

עיצוב ללא שם (49)

קרן אשר נסחרת בשוק ההון , את הקרן מנהלים הגופים המוסדיים אשר משקיעים את כספי החוסכים בפיקדונות בנקאיים , אג"ח ממשלתי , אג"ח קונצרני בדירוג גבוה ומק"מ.

 

נסביר את זה בשפה פשוטה בעזרת סיפור כדוגמה לכך:

 משה כהן (שם בדוי לצורך הסיפור) הצליח לחסוך בזיעת אפו סכום מכובד של 100,000 ₪.

 

משה אינו יודע עדיין מה ייעוד הכספים והוא גם לא יודע האם הוא יצטרך את הכספים בחצי שנה הקרובה או בשנתיים הקרובות עם זאת משה מבין שחבל שהכסף "ישכב" בחשבון ללא כל ריבית ומחליט לפנות לסניף הבנק שלו לקבלת הצעה לפיקדון בנקאי.

 

הבנק "רואה" לנגד עיניו סכום של 100,000 ₪ ולכן מציע למשה ריבית של 4% במידה ומשה סוגר את הכסף לשנה ללא נקודות יציאה.

 

עכשיו קבלו תרחיש נוסף – משה "מתאגד" עם עוד 1,000 חברים כמוהו שחסכו כל אחד 100,000 ₪  (בחישוב פשוט יש להם ביחד 100,000,000 ₪ ) והם פונים יחדיו לבנק לקבל הצעה לפיקדון.

 

כעת הבנק "רואה" לנגד עיניו סכום של 100 מיליון ₪ ומוכן לתת להם ריבית של 4.8% לשנה על הסכום הזה עם נקודות יציאה כל חודש.

זאת בדיוק קרן כספית!

 

היתרון של גופים אלו על פני המשקיע הבודד הוא היכולת לקבל ריבית גבוהה יותר על הפיקדונות הבנקאיים בשל גודלם וסכומי ההפקדה שלהם.

 

בנוסף לזה הקרן רשאית לרכוש מק"מ (מלווה קצר מועד של בנק ישראל) ואג"ח קונצרני בדירוג גבוה עם מח"מ של שלושה חודשים (משך חיים ממוצע).

 

אציין שרכישות אלו הינן באחוז מינימאלי ושולי לעומת הפיקדונות הבנקאים.

בשורה התחתונה – קרן זו הינה סוג של "תחנת מעבר" לכספים אשר אמורה לספק לחוסך ריבית קרובה מאוד לריבית בנק ישראל כאשר הכספים נזילים לגמרי ללקוח.

 

חשוב שנבין!  

הן קרן כספית והן פיקדון בנקאי אינם מכשירי השקעה לטווח ארוך וככל שגיל החוסך צעיר יותר כך "השקעה" במכשירים אלו אינה תהיה כדאית לאורך זמן ובתרחיש של אינפלציה שגבוהה מהתשואה בקרן הרי שהחוסך מאבד מערכו הריאלי של הכסף.  

ללא שם (200 x 200 פיקסל) (1)
נושא (600 x 768 פיקסל) (500 x 768 פיקסל) (4)

איך אנחנו רוכשים קרן כספית?

בשוק יש מספר רב של קרנות כספיות.

 

2 מהן כבר הגבילו את אפשרויות הרכישה ( מיטב ואיילון)

 

מספיק שנכתוב בגוגל "רשימת קרנות כספיות" ונוכל לראות באתר "פאנדר" רשימה מסודרת כולל מספרי הקרנות ואת פירוט דמי הניהול שלהן (יש עוד כמה אתרים כמובן).

 

הינה לפניכם קישור לאתר: לחצו עלי

ידבעעעעעעעעע

אחרי שבחרנו קרן אנו נפנה לסניף הבנק שלנו ונבקש לרכוש את הקרן בכל סכום שאנחנו רוצים (ניתן גם לבצע הוראת קבע חודשית לרכישה בסכום קבוע כל חודש) , הרכישה תופיע לנו באתר האינטרנט כחלק מתיק ני"ע שלנו.

 

אגב, תבקשו שהבנק יפתח לכם את האפשרות לרכישה עצמאית דרך האפליקציה בכדי שלא תצטרכו כל הזמן לנסות ולהשיג את פקיד הבנק שלכם ( משימה שהפכה בימינו מאוד קשה ומסורבלת).

 

שימו לב בניגוד לבתי ההשקעות, הבנק לא גובה עמלות קניה ומכירה על קרנות כספיות ולא רשאי לגבות דמי משמרת על קרנות אלו.

זה לא שהבנק עושה לכם טובה אלא זאת הרגולציה בנושא.

בשנה זו חסכנו בפנסיות למבוטחים שלנו מעל (640 x 200 פיקסל) (540 x 200 פיקסל) (540 x 70 פיקסל)

הכותב הינו בעל רישיון יועץ השקעות משנת 2008  ובעל רישיון סוכן ביטוח פנסיוני , בעלים ושותף של סוכנות "בז פיננסים", המידע הינו אינפורמטיבי בלבד במטרה לסייע ואינו מהווה המלצה כלשהי לרכישת ני"ע או לביצוע פעולה כלכלית.  

נכתב ע״י
רמי בוסקילה

רמי בוסקילה

רמי הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן, בעל רישיון יועץ השקעות ורישיון סוכן ביטוח פנסיוני, בעברו שימש כמנהל סניפי בנק וכמנהל מגזר פעילי שוק ההון וגופים מוסדיים בבנק אגוד.

מאמרים קשורים

קרן השתלמות
פיננסים והשקעות

הפקדה לקרן השתלמות היא מהלך חכם

הנה הסיבה שהפקדה לקרן השתלמות היא מהלך חכם: הפקדה לקרן השתלמות מציעה הטבות מס,הפחתת חבות המס הכוללת שלך והגדלת החיסכון שלך. מהם היתרונות בהפקדה לקרן השתלמות: 1. דמי ניהול נמוכים יחסית2. הטבת

קרא עוד »
פיננסים והשקעות

ניתוח תיק בראייה הוליסטית

לא אחת אני מקבל שיחת טלפון ממכרים עם בקשה להמלצות מסוגים מסוימים , כגון : "תגיד ,כדאי לי לשים את הפנסיה וקרן השתלמות במדד ה – s&p "?  או "

קרא עוד »

תפריט נגישות

Call Now Button
× צור איתנו קשר