fbpx

האם נכון להיצמד לטרנדים בחיסכון ארוך טווח , ומדוע כולם נוהרים ל- S&P?

s&p

מדד S&P - האם זה פתרון השקעה המושלם?

S&P – ההיית או חלמנו חלום? נקודה למחשבה.

בחודשים האחרונים פנו אלי עשרות מלקוחותיי עם ברק בעיניים בבקשות להעביר את כל כספי החסכונות שלהם למדד ה- S&P משל מצאו אוצר אבוד עם תשואה מובטחת של עשרות אחוזים בשנה.

גילאי הפונים היו מגיל 24 עד גיל 67 בואכה פנסיה.. ולא זו בלבד אלא שחברות הביטוח ובתי ההשקעות אשר "הריחו" הזדמנות פז להעביר לקופתם עוד כמה מאות מיליוני שקלים החלו במסע שיווק אגרסיבי על מדד ה- S&P תוך שהן מגדילות לעשות וחלקן אף הורידו את דמי הניהול במסלול זה.

התעלמות ממדדים: האם אתה חלק מאפקט העדר?

מניסיוני למדתי שכאשר כולם רצים למכשיר פיננסי או למדד מסוים יש לעצור רגע ולבדוק האם מדובר באפקט העדר?

אז ניקח את מדד ה- S&P – מדד זה מורכב מ- 500 החברות הגדולות ביותר במונחי שווי שוק שנסחרות בשוק האמריקאי ואשר חייבות לעמוד במספר קריטריונים של בסיס פעילות , שווי שוק , מניות בציבור וכו'. על פניו נשמע מבטיח ואכן חברות הביטוח ובתי ההשקעות מפרסמים תשואות של מעל 20% בשנה האחרונה בכל המדדים המחקים.

מה שלא מספרים לנו בפרסומות של בתי ההשקעות וחברות הביטוח זה שחלק ניכר מהתשואה הפנטסטית של המדד נובע מ…..עליה בשער הדולר!!

לפני שנה הדולר היה סביב ה- 3.29 והיום הוא נוהג לשוטט באזור ה- 3.8 , ועכשיו  "DO THE MATH"

אם חישבתם נכון גיליתם שחלק לא מבוטל מהתשואות נובע מעליה בשער הדולר, אבל רגע….פעם אחרונה שהלכתי לסופר לקנות לחם שילמתי בשקל ואת הפנסיה שלי כנראה שגם אקבל בש"ח..

ובלי קשר לזה – ממתי במכשירים פנסיונים שנבחנים לאורך עשרות שנים ( טוב הגזמתי.. אבל לפחות 5 שנים אחרונות) נכון לבדוק תשואה של שנה אחורה? (טובה ככל שתהיה..)

האם כל אחד צריך את אותה תוכנית השקעה?

עכשיו שלא תבינו אותי לא נכון , אם נתעלם לרגע מהעובדה ש- 30% מהמדד מורכב "מ-7 המופלאים" (מייקרוסופט , אמאזון , אפל , אנבידיה , מטא , גוגל וטסלה ) הרי שמדד ה- S&P הוא מדד מצוין שמשקף באופן די ראוי את הכלכלה האמריקאית ולפיכך גם מהווה ברומטר לכלכלה העולמית אבל…..עדיין זאת לא סיבה לרוץ כעדר אחרי מדד מסוים מבלי להתחשב בגיל החוסך או במכשיר הפיננסי המתאים לו.

פנסיה במדד S&P: האם יש פתרון פיננסי יעיל יותר

ולפני שכל "חסידי המדד" יצלבו אותי שפגעתי בציפור נפשם (לפעמים מרגיש לי שנוצרת כאן כת של משקיעי S&P) אני מציע לעצור ולחשוב , האם באמת אדם בן 40 / 20 או 70 צריך לשים את כל חסכונותיו במדד שמורכב מ- 100% מניות וחשוף כל כולו למט"ח?? האם באמת נכון לשים כל מכשיר פיננסי על אותו מדד? האם לא נכון יהיה לפזר את ההשקעות בפיזור גיאוגרפי / מטבעי / סקטוריאלי / רמות סיכון וכו'?

קבלו תרחיש נוסף – בשנה האחרונה נוצר פער מהותי בין השוק הישראלי לשוק האמריקאי בשל הליך הרפורמה המשפטית ובשל מלחמת "חרבות ברזל" , מבלי להיכנס לפוליטיקה נניח שמחר מגיעים להסכמות בנוגע לחקיקה והחיילים מניחים את נשקם לאחר תבוסת החמאס והשוק הישראלי נותן בוסט במטרה להשלים את הפער שנוצר והדולר נחלש לעומת השקל , מה אז יגידו כל חסידי ה- S&P ?? האם אז כולם יתחילו לנהור חזרה לכיוון ת"א 35???

וכמו שלמדנו בעבר בעולם ההשקעות וכפי שכנראה עוד נלמד בעתיד וכפי שהחכם באדם כבר ציין לפני אלפי שנים  הרי :"מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שיעשה ואין כל חדש תחת השמש"

 

כותב המאמר הינו בעל רישיון יועץ השקעות ובעל רישיון סוכן ביטוח פנסיוני , ואין באמור לעיל משום המלצה כלשהי ואיש הישר בעיניו יעשה!!

נכתב ע״י
רמי בוסקילה

רמי בוסקילה

רמי הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן, בעל רישיון יועץ השקעות ורישיון סוכן ביטוח פנסיוני, בעברו שימש כמנהל סניפי בנק וכמנהל מגזר פעילי שוק ההון וגופים מוסדיים בבנק אגוד.

מאמרים קשורים

כללי

קבלת החלטות בעת לקיחת הלוואה

  אתם צריכים מימון? יש לכם היום יותר אופציות מתקדמות מאי פעם לבחור – אבל איך בוחרים נכון? האם ידעתם שלא כל סוגי האשראי וההלוואות הם אותו הדבר? יש הבדלים

קרא עוד »
פיננסים והשקעות

ניתוח תיק בראייה הוליסטית

לא אחת אני מקבל שיחת טלפון ממכרים עם בקשה להמלצות מסוגים מסוימים , כגון : "תגיד ,כדאי לי לשים את הפנסיה וקרן השתלמות במדד ה – s&p "?  או "

קרא עוד »

תפריט נגישות

Call Now Button
× צור איתנו קשר